To, czego szukasz dla siebie

Przyczepka rowerowa

Sezon wiosenny i letni to idealny czas na przejażdżki rowerowe. Coraz częściej można spotkać całe rodziny podążające ścieżkami na jednośladach. W przypadku najmłodszych dzieci nie zawsze jest to możliwe. Są jednak pewne rozwiązania, które pozwalają na komfortowe przemieszczanie się rowerami z maluchami.

Jaka przyczepka rowerowa będzie najlepsza w takim przypadku?

Przyczepki rowerowe – rodzaje

Z roku na rok rośnie popularność przyczepek rowerowych. Producenci oferują różnego rodzaju sprzęt. Modele różnią się od siebie nie tylko wzornictwem, wielkością, zastosowanymi rozwiązaniami, ale przede wszystkim przeznaczeniem.

Przyczepki rowerowe ze względu na przeznaczenie można podzielić na:

  • dziecięce – najczęściej spotykane, przeznaczone do przewożenia dzieci; modele pojedyncze lub podwójne,
  • dla zwierząt – przyczepki rowerowe do przewożenia czworonogów, często są to pomniejszone wersje modeli dla dzieci,
  • towarowe i bagażowe – przyczepki cargo do przewożenia różnego rodzaju przedmiotów lub bagażu; świetne dla osób udających się na dłuższe wycieczki rowerowe w większym gronie.

W tym artykule skupimy się na przyczepkach rowerowych do przewozu dzieci. Ich ceny zaczynają się od 500 złotych wzwyż. 

Przyczepka rowerowa do przewozu dzieci

Na rynku najwięcej jest modeli przeznaczonych do przewozu dzieci. Z początku trudno może być nam odpowiedzieć, jaką przyczepkę rowerową kupić. Pierwszym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać przed zakupem takiego osprzętu, jest to, gdzie będziemy jeździć.

Od odpowiedzi na nie zależy to, czy wybierzemy model jedno- czy dwukołowy. Przyczepki jednokołowe ze względu na dużą zwrotność doskonale sprawdzają się na górskich i leśnych ścieżkach. Chętnie sięgają po nie miłośnicy MTB, którzy chcą swą pasją zarazić dzieci.

Najczęściej spotykane są jednak przyczepki rowerowe dwukołowe. Zazwyczaj zapewniają dziecku większą przestrzeń do zabawy i drzemki. Dodatkowo często dają możliwość przechowywania odzieży na zmianę, zabawek czy innych przedmiotów.

Na rynku można spotkać także przyczepki 3w1. Oprócz funkcji przyczepki można je wykorzystać jako wózek spacerowy lub biegówkę.

Jaka przyczepka rowerowa będzie najlepsza?

Jaka przyczepka rowerowa będzie najlepsza do przewozu dziecka? Oto kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę:

  • Amortyzacja to podstawowe kryterium, które należy uwzględnić. Jeżeli dzieci podczas przejażdżek ucinają sobie drzemki, nasze wyprawy trwają kilka godzin oraz często jeździmy po nierównych ścieżkach, amortyzatory zapewnią maluchowi komfort jazdy przez cały czas.
  • Kąt nachylenia oparcia, który określa pozycję siedzenia. Coraz częściej można spotkać modele z regulowanym kątem. Regulowana kanapa zwiększa komfort jazdy dziecka. Może ono wewnątrz przyczepki wygodnie spać lub się bawić.
  • Bezpieczeństwo dziecka zapewnia kilka elementów przyczepki rowerowej, w tym m.in. solidna rama nośna. Elementem obowiązkowym są pasy bezpieczeństwa, najlepiej pięciopunktowe, zabezpieczone w taki sposób, aby dziecko nie było w stanie ich samodzielnie rozpiąć.
  • Dodatkowe zabezpieczenia – mowa tu przede wszystkim o ruchomym mocowaniu do roweru, które w razie ewentualnego upadku roweru utrzyma przyczepkę w odpowiedniej pozycji. Niektóre modele dodatkowo wyposażone są w awaryjny zaczep, który chroni przed skutkami przypadkowego rozpięcia się głównego mocowania.
  • Wyposażenie – przyczepki rowerowe powinny być wyposażone m.in. w:  dodatkową osłonę przeciwdeszczową, system wentylacji z dopływem świeżego powietrza oraz wyjmowaną matę pod nóżki.
  • Funkcjonalnymi udogodnieniami są m.in.: możliwość składania (łatwy transport w samochodzie), miejsce na dodatkowy bagaż, oświetlenie LED, regulowana wysokość rączki. Ponadto warto wybierać modele, do których można bez problemu dokupić części wymienne pozwalające na szybką naprawę.   

Zatem, jaką przyczepkę rowerową kupić? Przede wszystkim dopasowaną do naszych potrzeb, zapewniającą maluchom bezpieczeństwo i wygodę podczas podróży.

5.00 avg. rating (99% score) - 1 vote