To, czego szukasz dla siebie

Rodzaje wózków dziecięcych – jaki wózek dla dziecka wybrać?

Wybór wózka dziecięcego to nie lada wyzwanie. Można by czynność tę przyrównać do wyboru samochodu, który będzie służył przez długie lata… Musi być wytrzymały, wygodny, dostosowany do współczesnych trendów i… przede wszystkim bezpieczny. Wybór wózków jest duży, a zdecydować się najczęściej trzeba na jeden. Który więc wybrać? Podpowiadamy!

Zacznijmy od tego, że cena nie powinna mieć tu żadnego znaczenia. Liczy się wyłącznie komfort i bezpieczeństwo dziecka! Nie kierujmy się ceną, która bywa bardzo zgubna. Dobry wózek czasem można kupić naprawdę tanio, ale zdarza się, że trzeba dać za niego nieco więcej. Jednak jeżeli chodzi o dziecko, warto to zrobić.

Jakie są rodzaje wózków dziecięcych?

 Jaki wózek dziecięcy wybrać?
Jaki wózek dziecięcy wybrać?
  • Wózki wielofunkcyjne

Wózki wielofunkcyjne to inaczej wózki 3w1 – gondola, głęboki wózek oraz spacerówka. Gondola jest przeznaczona dla dzieci już od pierwszego dnia życia. Kiedy dziecko już samo siedzi, z wózka można zrobić spacerówkę, która z powodzeniem posłuży nawet do 3. roku życia. Spacerówka ma wiele zalet – można ustawić jej oparcie w trzech różnych pozycjach: siedzącej, półsiedzącej i leżącej. Więcej o spacerówkach pisaliśmy w tym artykule: Jaką spacerówkę wybrać.

  • Wózki typu gondola

Wózki dziecięce typu gondola są przeznaczone dla dzieci od pierwszego dnia życia do około 6-8 miesiąca życia. Kiedy dziecko zaczyna siadać, można już rozglądać się za innym wózkiem, na przykład spacerówką.

  • Wózki bliźniacze

Jak sama nazwa wskazuje, wózki bliźniacze są przeznaczone dla dwojga dzieci. Są szersze niż wózki dla jednego dziecka. Mają podwójne siedziska. Czasem są one umieszczone jedno za drugim, a niekiedy jedno obok drugiego. Kupując tego rodzaju wózek, dobrze jest wymierzyć szerokość drzwi klatki schodowej czy drzwi w domu. Chodzi o to, aby później nie mieć problemu z wjechaniem do środka.

  • Wózki dla trojaczków

Wózki dla trojaczków podobnie jak dla dwojaczków, skonstruowane są w taki sposób, że siedziska ustawione są jedno obok drugiego lub jedno za drugim. Konfiguracje bywają też inne. W każdym razie wózki te bywają bardzo szerokie, więc trzeba zwrócić na to szczególną uwagę. Wózki te mogą być również wielofunkcyjne, co pozwala uniknąć zakupu gondoli, i spacerówki. Niektóre modele służą dzieciom nawet do 2-3 roku życia.

  • Wózki do biegania

Ostatnimi czasy popularnością cieszą się wózki dziecięce do biegania. To idealny wybór dla rodziców, którzy trenują bieganie i marzy im się, aby na treningi zabierać także dziecko. Wózki te mają trzy pompowane koła – dwa z tyłu i jedno z przodu (ruchome z możliwością blokady lub sztywne). W wózkach tych najczęściej jest aż pięciopunktowy system zapinania pasów bezpieczeństwa. Niektóre modele mają też amortyzację zmniejszającą wstrząsy.

Jaki wózek dla dziecka wybrać?

Wózki dziecięce - jaki kupić?
Wózki dziecięce – jaki kupić?

Wybierając wózek dla dziecka, trzeba zwrócić uwagę na jego rozmiar, przystosowanie do pogody, jakość wykonania i zastosowanych materiałów, funkcje oraz dodatkowe akcesoria. Przed zakupem wózka należy na spokojnie zastanowić się, jaki ma być. Każdy rodzic zazwyczaj ma własne oczekiwania względem tego pojazdu. Następnie warto porównać kilka dostępnych modeli, aby w konsekwencji tego zdecydować się już tylko na jeden.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes