To, czego szukasz dla siebie

Jaki jeździk dla dzieci wybrać?

Wybór zabawek dla dzieci, które ukończyły już pierwszy rok życia i od jakiegoś czasu stawiają pierwsze kroki, jest niewątpliwie ogromny. Wśród nich są wszelkiego rodzaju pojazdy, w tym oczywiście jeździki. Producenci niemal jeden przez drugiego wprowadzają do sprzedaży nowe modele. Który wybrać? Jaki jeździk będzie dla dziecka najlepszy?

Zacznijmy od tego, jakie zalety i wady ma taki jeździk

Jeździki ze względu na urozmaicenie, jakie zapewniają współcześni ich producenci, mają wiele zalet. Niektóre ułatwiają dziecku naukę chodzenia, zwiększają mu swobodę ruchu, pozwalają nabyć umiejętność kierowania pojazdem, a także korzystnie wpływają na sprawność ruchową i koordynację wzrokowo-ruchową.

Jeździki zdecydowanie odciążają rodziców, szczególnie rodziców dzieci uczących się dopiero chodzić. Niewątpliwie taki pojazd to zabawka na długi czas. Nadaje się zarówno dla tych, którzy stawiają pierwsze, nieporadne jeszcze kroki, jak i dla większych dzieci, które właśnie w ten sposób, doskonalą nawyk poruszania się pojazdem. Ogromną zaletą jeździka jest to, że dziecko, które z niego korzysta, zdecydowanie szybciej nauczy się obsługi tradycyjnego rowerka.

Czy wobec tego jeździk ma w ogóle jakieś wady? Okazuje się, że tak, ale jest ich niewiele i w zasadzie niewielkie mają one znaczenie. Wadą na pewno jest to, że jeździk zajmuje sporo miejsca w domu. Nie każdy więc z tego powodu może sobie na ten zakup pozwolić. Niestety pojazd ten sporo kosztuje, co jest kolejną i zdecydowanie ostatnią jego wadą.

Czym kierować się przy wyborze jeździka dla dziecka?

Jeździk ma wiele zalet, ale będzie ich miał naprawdę dużo, jeśli zostanie dobrze wybrany. Pojazdy te przecież różnią się wyglądem, wykonaniem, funkcjami, ceną itd. Na co więc zwrócić uwagę dokonując wyboru? Czym się przy tym kierować?

  • Wiek dziecka

Wiek to bardzo ważne kryterium wyboru, ponieważ jeździki są naprawdę różnorodne. Jeśli na przykład dziecko dopiero stawia pierwsze kroki, warto wybrać dla niego prostej konstrukcji jeździk, który jest przeznaczony dla dzieci w tym przedziale wiekowym, który umożliwi mu samodzielne poruszanie. Jest to na pewno dziecko, które już dobrze siedzi, więc wybór jeździków odpowiednich dla niego będzie duży. Dla najmłodszych poleca się jeździki czterokołowe. Starsze mogą świetnie się bawić na trzykołowych, a nawet dwukołowych.

  • Wykonanie – bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to podstawa. Zależy ono przede wszystkim od wykonania i zastosowanych w produkcji materiałów. Czasem lepiej zapłacić trochę więcej, ale kupić jeździk atestowany, certyfikowany, przystosowany dla dzieci w określonym przedziale wiekowym, niż tani pojazd, którego wygląd ma wiele do życzenia. Jeździk musi być wykonany starannie, z uwzględnieniem najmniejszych detali. Ważne jest też to, aby nie posiadał drobnych elementów, które można na przykład z łatwością oderwać. Pojazd ten nie może być zbyt lekki, bo to wpłynie na brak jego stabilności. Dobrym wyborem będą też gumowe koła, które zachowują się zdecydowanie ciszej niż plastikowe.

  • Funkcje

W wyposażeniu jeździków często znajdują się elementy dźwiękowe, dla które sprawiają dzieciom ogromną frajdę. Klaksony, syreny (w przypadku wozów strażackich), a także radio – to fantastyczne dodatki. Jeździki posiadają też elementy świetlne, które robią wrażenie szczególnie w nocy. Fajnie jest też, gdy pojazd jest wyposażony w koszyk z przodu czy z tyłu, gdzie dziecko może przewozić swoje zabawki.

Funkcje powinno się dobierać z uwzględnieniem wieku dziecka, jego upodobań i płci. Zwracając uwagę na powyższe wskazówki, można wybrać odpowiedni pojazd – jeździk dla swojego dziecka i tym właśnie sposobem sprawić mu ogromną radość.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes