To, czego szukasz dla siebie

Jaki inhalator dla dzieci wybrać?

Nawet najmniejszy katar pojawiający się u dziecka sprawia, że rodziców ogarnia panika. Zapewne chcieliby za wszelką cenę mu pomóc. Pytanie tylko – jak? Dziś na szczęście istnieją różne metody walki z tego rodzaju dolegliwościami. Jeżeli chodzi o zatkany nosek czy trudności z oddychaniem, pomóc może tak zwany inhalator. Regularnie wykonywane inhalacje udrożniają drogi oddechowe i wspomagają ich powrót do pełnej sprawności. Tylko… – który inhalator wybrać?

Czym jest inhalator?

Inhalator to profesjonalne urządzenie, które jest stosowane podczas chorób płucnych jak astma, alergia, przeziębienie, w tym katar i kaszel, a także przy wszelkiego rodzaju infekcjach wirusowych. Jego zadaniem jest udrożnienie górnych oraz dolnych dróg oddechowych. Taka metoda leczenia jest dla dziecka wygodna i zupełnie niebolesna. Dzięki inhalacjom zwalczanie rozmaitych przypadłości dotyczących konkretnej choroby przebiega zdecydowanie szybciej i zarazem skuteczniej.

Na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Wybierając inhalator, warto zwrócić uwagę na możliwość stosowania go w różnym wieku. Dobrze, gdy oprócz maseczki ma również specjalny smoczek, ustnik dla niemowlaka. Zestaw może zawierać też specjalny pojemnik czy saszetkę na wszystkie akcesoria. To ułatwia podróżowanie z tym urządzeniem. Przy wyborze inhalatora najlepiej kierować się następującymi parametrami:

  • Wielkość cząsteczek – od tego zależy to, dokąd lek czy sól fizjologiczna dotrze i się wchłonie. Parametry te prezentują się następująco:
  • powyżej 8 µm – górne drogi oddechowe,
  • 8 µm – 5 µm – tchawica i duże oskrzela,
  • 2 µm – 5 µm – oskrzela i oskrzeliki,
  • 0,5 µm – 3 µm – pęcherzyki płucne.
  • Czas inhalacji – warto wybrać inhalator, który posiada funkcję umożliwiającą regulację tempa zabiegu.
  • Praca ciągła – niektóre inhalatory mogą pracować tylko 20 minut, po czym potrzebują długotrwałego odpoczynku. Warto to sprawdzić, by nie okazało się, że urządzenie stanie się bezużyteczne.
  • Głośność – najlepiej, by poziom głośności urządzenia wynosił do 60 dBA. Zbyt głośny inhalator zniechęci dziecko do poddawania się temu zabiegowi. Może je zwyczajnie przestraszyć.
  • Wygląd przyjazny dla dziecka – w sprzedaży dostępne są inhalatory typowe dla dzieci, które są kolorowe, czasem w kształcie zwierzątek, niekiedy z obrazkami.

Gdzie kupić dobry inhalator?

Właściwie miejsce zakupu inhalatora nie jest tak ważne. Nie trzeba w tym celu iść do sklepu medycznego. Aktualnie inhalatory sprzedawane są w aptekach, a także w hipermarketach i przede wszystkim w internecie. Ważne jest to, aby urządzenie było profesjonalne, atestowane i spełniało oczekiwane funkcje. Miejsce zakupu nie jest tak ważne, tak samo, jak cena tego sprzętu. Zdecydowanie bardziej liczy się jakość. Dokonując wyboru inhalatora, należy też zwrócić uwagę na indywidualne oczekiwania samego dziecka. Niektóre boją się takich urządzeń, inne nie zwracają na to większej uwagi. Trzeba wybrać taki inhalator, z którego dziecko będzie chciało korzystać, bo to akurat jest tu równie ważne, jak jego parametry.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes