To, czego szukasz dla siebie

Jaki rower dla 4 latka?

Nie ma dziecka, które w swoim życiu nie marzyłoby o własnym rowerku. Prędzej czy później przychodzi ten moment, kiedy dziecko prosi rodziców o prawdziwy rower, a ci, pełni obaw, czy sobie poradzi, czy to dobry pomysł, rozglądają się za najbezpieczniejszym modelem. Jaki rower będzie odpowiedni dla 4-letniego dziecka?

Jak dopasować rower do wzrostu dziecka?

Przy wyborze roweru kierujemy się najczęściej wyglądem i tym, z czego został złożony. Jednak zacząć należy od wyboru wielkości, a tę ustala się na podstawie wzrostu i możliwości fizycznych. Co prawda jest to w pewnym sensie związane z wiekiem, ale jak wiadomo, mogą pojawić się tu spore różnice. Dla dziecka w wieku od 2 do 4 lat, które ma 80 – 108 cm wzrostu, poleca się rowery z kołami 12”. Z kolei dzieci w przedziale wiekowym 4-6 lat i wzrostem 95-122 cm powinny poruszać się rowerami wyposażonymi w koła o średnicy 16”. Tak więc, zanim ktokolwiek przystąpi do wyboru i zakupu, powinien dokładnie zmierzyć dziecko.

Idealny rower dla 4-latka

Dziecko w wieku 4 lat ma około 100 cm wzrostu. To dobry czas, aby pomyśleć o prawdziwym rowerze. Najczęściej wybierane w tym wieku są rowerki z kołami o średnicy 14” oraz 16”. Jeśli dziecko nie posiadało wcześniej rowerku biegowego, zaleca się zastosowanie kółek bocznych, które pomogą mu zapanować nad równowagą. Można też pomóc mu, trzymając rower i prowadząc go wraz z siedzącym na nim dzieckiem. Jednak jest to zbyt męczące i mało samodzielne. Dzięki dodatkowym kółkom dziecko oswoi się z jazdą i z samym rowerem. A co poza wielkością roweru? Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przed zakupem?

Rower dla 4-latka powinien mieć zabezpieczony łańcuch. W jego wyposażeniu powinny też znaleźć się błotniki, które będą chroniły przed ochlapaniem. Może posiadać przedni hamulec, ale nie może być on zbyt mocno wyregulowany. Nie należy szukać modelu z przerzutkami, ponieważ na tym etapie dziecku nie są potrzebne, a i z drugiej strony chyba tak małe rowerki z przerzutkami nie istnieją.

Wygląd też ma znaczenie

Wygląd w tym przypadku ma niemałe znaczenie. To jednak jeśli mamy już wybraną wielkość i kwestie związane z bezpieczeństwem, możemy pozostawić samemu użytkownikowi, przyszłemu właścicielowi. Niech to będzie rower w ulubionym kolorze, może z ulubionymi motywami graficznymi. Niech będzie wyposażony w koszyk na kierownicy, dzwonek, lusterko czy inne fantastyczne dodatki, dzięki którym z jednej strony nabierze wartości, a z drugiej zaś stanie się jeszcze ciekawszym pojazdem dla dziecka.

Niektórzy rodzice szukają najbezpieczniejszego roweru, inni najtańszego. Jedni stawiają wyłącznie na wygląd, drudzy szukają roweru, który będzie przede wszystkim wygodny. Faktycznie kryteriów wyboru jest wiele. Na szczęście można połączyć wszystkie te cechy i wybrać rower idealny, czyli taki, który jest bezpieczny, wytrzymały, ciekawy dla dziecka i wygodny, a do tego wszystkiego wcale nie najdroższy. Dla 4-letniego dziecka można spokojnie kupić rower już w cenie blisko 400 czasem 500 zł. Mowa tu o najbardziej ekonomicznej wersji roweru.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes