To, czego szukasz dla siebie

Jaki rowerek dla dziecka?

Wybór roweru dla dziecka to odpowiedzialne zadanie. Musi być nie tylko modny i ciekawy, ale przede wszystkim bezpieczny i komfortowy. Wyboru należy dokonać zależnie od wzrostu dziecka, jego wieku oraz możliwości fizycznych. Jednak to nie wszystko, co należy wiedzieć na ten temat.

Wybór roweru na podstawie wzrostu

Ustalając wielkość roweru, a konkretnie wielkość kół, trzeba wziąć pod uwagę wzrost dziecka. Tak prezentują się najważniejsze dane.

Wiek Wzrost Typ roweru Rozmiar koła
2-4 lat 80 – 108 cm rower biegowy 12”
4-6 lat 95 – 122 cm rower z pedałami 16”
5-8 lat 110 – 120 cm rower z pedałami 20”
7-8 lat 120 – 145 cm rower z pedałami 24”
od 9 lat powyżej 145 cm rower z pedałami – dla dorosłych 26”

Rower biegowy

Rower biegowy nie posiada układu napędowego, a więc pedałów, korby, łańcucha i przerzutek. To idealny dwukołowy pojazd dla dzieci, które już marzą o tym, aby w końcu rozpocząć swoją przygodę z rowerem. Jego zadaniem jest przyzwyczajenie do roweru. Poza tym ma pomóc w opanowaniu równowagi. Tu nie stosuje się bocznych kółek, gdyż dziecko podtrzymuje się na własnych nogach. To w ten sposób również odpycha się i hamuje. Rowerki biegowe to propozycja dla dzieci w wieku 2-4 lat.

Rower 16” i 20” z pedałami

Gdy dziecko jest już w wieku 4-8 lat, może już rozpocząć swoją przygodę z prawdziwym rowerem. Jeśli wcześniej jeździło na rowerku biegowym, prawdopodobnie na tym etapie nie będzie potrzebowało już dodatkowych bocznych kółek. Jeżeli nie, to w takie warto wyposażyć ten pojazd. Rower przeznaczony dla dzieci w tym przedziale wiekowym jest prostej konstrukcji i nie ma jeszcze przerzutek oraz innych tego typu udogodnień.

Rower 24”

Rower z kołami 24” to już prawie rower dla dorosłych. Prawie, ponieważ są jeszcze rowery, które mają średnicę 26”, 27,5”, 28”, a nawet 29”. Rower z kołami tej wielkości poleca się dzieciom, które mają minimum 120 wzrostu. To propozycja mniej więcej dla 7-latków. Ten rower ma już przerzutki i inne dodatki, dzięki czemu z jednej strony jazda jest wygodniejsza i przyjemniejsza, a z drugiej świadomość ich posiadania sprawia jeszcze większą radość. Jeśli dziecko wyrośnie z tego modelu, czyli jego wzrost przekroczy 145 cm, będzie musiało przesiąść się na model dla dorosłych.

Kilka dodatkowych wskazówek w ramach zakończenia

boy riding brown bike
Jaki rowerek dla dziecka?

Rower wybierany dla dziecka, niezależnie od tego, czy ma ono 4 lata, czy może już 8, musi być bezpieczny. Należy więc zwrócić uwagę na jego jakość, zarówno materiałów, jak i wykonania. Dodatkowe funkcje i wyposażenie też będą mile widziane z uwagi na to, że rower to inwestycja na kilka lat, zależnie od tego, jak szybko dziecko rośnie. Na nim nie należy również oszczędzać. Tani rower to tanie części i równie tanie wykonanie. Czego więc można po takim rowerze się spodziewać? Z pewnością niczego solidnego. Oczywiście wybór roweru dla własnego dziecka jest sprawą mocno indywidualną, ale warto pokierować się wspomnianymi powyżej wskazówkami. W końcu chodzi tu o to, aby dziecko było szczęśliwe, a jego rodzice spokojni o jego bezpieczeństwo.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes