To, czego szukasz dla siebie

Pościel dla niemowląt – jaką wybrać?

Jedną z najważniejszych potrzeb niemowląt jest zdrowy i bezpieczny sen. Zagwarantować to może nie tylko wygodny materacyk, ale również odpowiednio dobrana kołderka, poduszka i poszewki. Jaką pościel dla dziecka kupić? Czym się kierować?

Pościel dla dzieci – na co zwrócić uwagę?

Kupując pościel dla dzieci, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Sam wybór odpowiedniego kompletu powinien być poprzedzony analizą poniżej opisanych elementów.

  • Jakość oraz skład materiałowy.

Bezpieczeństwo malucha oraz jego skóry to podstawowa kwestia, którą należy uwzględnić podczas wyboru pościeli. Dla najmłodszych polecane są komplety z wysokogatunkowej 100% bawełny. To materiał naturalny, oddychający, miękki, a także zachowujący swe właściwości po praniu. W razie potrzeby można go prać nawet w wyższych temperaturach.

  • Wypełnienie antyalergiczne.

Jaka pościel dla dziecka? Jeżeli jest z gotowym wypełnieniem, koniecznie zadbajmy o to, aby było ono antyalergiczne i antybakteryjne. W przypadku niemowląt najlepiej zrezygnować z modeli wypełnionych pierzem naturalnym. Warto zdecydować się na wypełnienie lekkie i przewiewne, a zarazem ciepłe.

  • Rozmiar pościeli.

Jaką pościel dla dziecka kupić, jeżeli chodzi o rozmiar? Najlepiej jest kierować się wiekiem dziecka. Dla niemowlaka polecana jest pościel w rozmiarze 70 x 100 cm. Gdy maluch podrośnie i skończy ok. 1,5 roku, warto rozważyć wymianę na większy model – o wymiarach 90 x 120 cm lub 100 x 135 cm.

  • Ilość elementów.

W pierwszych miesiącach życia niemowlaki nie potrzebują poduszek, lekarze pediatrzy nie zalecają ich używania. Maluszek powinien leżeć bezpośrednio na prześcieradle (ewentualnie rozłożonej pieluszce). Taka pozycja wspomaga oddychanie i sprzyja prawidłowemu rozwojowi mięśni dziecka.

Pościel można jednak kupić w komplecie – z poszewką na kołdrę i poduszkę. Z pewnością wszystkie elementy przydadzą się w późniejszych miesiącach życia malucha, a my nie będziemy musieli zaprzątać sobie głowy kompletowaniem poszewek.

  • Rodzaj zapięcia.

W przypadku zakupu poszewek należy zwrócić szczególną uwagę na sposób ich wykończenia oraz rodzaj zapięcia. Pościel dla dzieci powinna być pozbawiona ostrych szwów oraz krawędzi. Ponadto najlepiej unikać modeli zapinanych na guziki, które maluch może połknąć lub suwaki, które mogą podrażnić delikatną skórę niemowlaka.

Najlepszym rozwiązaniem jest zamknięcie na tzw. zakładkę. Taki sposób jest najbezpieczniejszy w przypadku małych dzieci. Alternatywą jest także pościel z krytymi zamkami.

  • Wzornictwo.

Dla wielu rodziców istotne jest także wzornictwo pościeli. Jeżeli kącik malucha znajduje się w sypialni rodziców, warto zadbać o to, aby poszewki były kolorystycznie dobrane do wystroju pomieszczenia. Coraz częściej można spotkać się z dwustronnymi kompletami dla dzieci. To szybki i tani sposób na zmianę aranżacji wnętrza.

  • Cena.

Dobra jakościowo pościel dla dzieci kosztuje ok. 150 – 300 złotych za komplet.

Jaką pościel dla dziecka kupić?

Jaka pościel dla dziecka będzie zatem najlepsza? Warto zwrócić uwagę na wszystkie powyższe aspekty. Błędem jest kierowanie się wyłącznie wzornictwem poszewek. Najważniejsza jest wysoka jakość wykonania oraz materiał – jak już zostało wspomniane, w przypadku niemowląt najlepsza jest 100% bawełna.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes