To, czego szukasz dla siebie

Jaki kojec dla dziecka wybrać?

Dziecko kończąc każdy kolejny miesiąc, staje się coraz ciekawsze świata i pozostawienie go nawet na chwilę bez opieki jest bardzo nieodpowiedzialne, a nawet karygodne. Chyba… że w odpowiednich warunkach. Takie może mu stworzyć kojec. Trzeba tylko wybrać odpowiedni, aby zwiększyć bezpieczeństwo do maksimum.

Czy kojec jest dziecku faktycznie potrzebny?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest kojec. Otóż jest to miejsce, w którym dziecko może przebywać samodzielnie. Tworzy swobodną i zarazem bezpieczną przestrzeń, dając mu tym samym możliwość zabawy i obserwowania otoczenia.

  • Dlaczego warto kupić kojec?

Potrzeba wyjścia do toalety, gotowanie obiadu, chęć umycia podłóg – wszystko to są sytuacje, w których nie wiadomo co zrobić z dzieckiem, które jest na etapie raczkowania. Wówczas pomóc może kojec. Przebywanie dziecka w kojcu niewątpliwie uczy je samodzielnej zabawy, a także radzenia sobie z separacją od rodzica. Wielu rodziców chwali go za to, że wspomaga naukę samodzielnego wstawania i chodzenia. Dziecko wspina się po ściance i chwyta rączkami górną część kojca, w ten sposób się podtrzymując. Wtedy stawianie pierwszych korków raz w jedną, raz w drugą stronę nie stanowi większego problemu.

  • Kiedy dziecko może korzystać z kojca?

Kojec jest przeznaczony dla dzieci, które już samodzielnie się poruszają, potrafią – pełzać, raczkować, turlać się lub chodzić. Choć eksperci uważają, że warto malucha przyzwyczajać do kojca jak najwcześniej. Początkowo na pewno będzie trzeba pomóc mu w oswojeniu się z nowymi warunkami. Bardzo ważne jest to, by dziecko było wkładane do kojca, kiedy ma dobry humor. To miejsce musi kojarzyć się mu pozytywnie. 

Na co zwrócić uwagę wybierając kojec?

Wybór kojca nie jest prostym zadaniem. Należy więc zwrócić uwagę na kilka ważnych kryteriów.

  • Kojec drewniany

W sprzedaży dostępne są kojce drewniane i z siatki. Drewniane swoim wyglądem przypominają standardowe łóżeczka, więc trzeba się zastanowić, czy kupno takiego ma w ogóle sens. Z tego materiału tworzone są również kojce składające się z elementów, które przeznaczone są do samodzielnego ustawienia. Przy ich użyciu wydziela się część pomieszczenia przeznaczonego dla dziecka. Drewno trzeba jednak zabezpieczyć specjalnymi ochraniaczami.

  • Kojec z siatki

Kojec wykonany z siatki jest zdecydowanie bezpieczniejszy. Ten zazwyczaj ma zabezpieczone wszystkie twarde elementy. Można więc zapomnieć o takich zdarzeniach jak – nabicie guza, utknięcie nóżki między szczebelkami, czy wypadnięcie zabawki.

Wybierając kojec, trzeba zwrócić uwagę na jego podłoże. Jeśli jest zbyt twarde, warto pomyśleć o dokupieniu materacyka. Im bardziej ścianki kojca będą dla dziecka przezroczyste, tym lepiej. Będzie ono lepiej widziało swoje otoczenie i chętnie przebywało w kojcu. Dokonując tego trudnego wyboru, dobrze jest również zwrócić uwagę na dodatkowe elementy wyposażenia, jakimi są – uchwyt wspomagający wstawanie, kieszeń do przechowywania zabawek, dodatkowe elementy interaktywne (lusterko, grzechotka itp.). Dzięki tym wskazówkom rodzice bez problemu wybiorą idealny kojec dla swojego dziecka.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes