To, czego szukasz dla siebie

Jaki termometr dla dziecka wybrać?

Wybór termometrów przeznaczonych dla dzieci jest na chwilę obecną niezwykle duży. Poszczególne produkty różnią się rodzajem, a co za tym idzie, nie tylko wyglądem, ale i sposobem zastosowania. Jedne są dokładniejsze, inne mniej. Różnice są nawet w cenach. Który wybrać dla swojego dziecka? Który będzie najlepszy?

Rodzaje termometrów dla dzieci

Wyróżnia się co najmniej trzy rodzaje termometrów przeznaczonych dla dzieci. Wśród nich są termometry do ucha, w smoczku i do mierzenia temperatury na czole. Warto przedstawić każdy z nich z osobna, aby móc na koniec wskazać ten najlepszy.

Jaki termometr wybrać dla dziecka?
Jaki termometr wybrać dla dziecka?

Termometr do ucha

Wielu rodziców chętnie wybiera termometry do ucha, ponieważ są wygodne w użyciu i bezpieczne dla dzieci. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że nie są zbyt dokładne, a wyniki pomiaru często się różnią pomiędzy odczytami. Nie oznacza to jednak, że wszystkie działają tak samo. Dobry termometr do ucha powinien być wyposażony w podgrzewaną końcówkę oraz system wskazujący prawidłową pozycję termometru. To pozwoli za każdym razem uzyskać dokładny wynik. Pomiar temperatury przy użyciu tego narzędzia trwa zaledwie kilka sekund.

Jak mierzyć temperaturę? Wystarczy robić to zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta do termometru. Ważne jest to, aby mierzyć temperaturę zawsze w tym samym uchu. Trzeba pamiętać, że na wynik duży wpływ mogą mieć również czynniki zewnętrzne – leżenie na przyciśniętym uchu, przebywanie w czapce, przebywanie w bardzo ciepłym lub zimnym otoczeniu. Poza tym wpływ na wynik pomiaru temperatury może mieć kąpiel. W związku z tym trzeba odczekać 30 minut. Nie powinno się mierzyć temperatury, jeżeli do ucha zostały wprowadzone krople lub inne lekarstwo. Należy mieć na uwadze to, że wynik może być zakłamany nawet przez nadmiar woskowiny. Tego rodzaju termometru nie powinno się stosować, kiedy osoba badana ma zapalenie ucha zewnętrznego albo jej ucho krwawi.

Termometr w smoczku

Wśród termometrów znaleźć można te w smoczku. Sprawdzają się przy mierzeniu temperatury u najmniejszych dzieci. Mają wiele zalet, a oto i one:

  • Umożliwiają sprawdzenie temperatury u niespokojnego i rozdrażnionego dziecka.
  • Pozwalają na dokonanie pomiaru temperatury podczas ssania.
  • Działają uspokajająco.
  • Zapewniają prosty odczyt cyfrowy.
  • Gwarantują bezstresowe mierzenie temperatury.
  • Są niewielkie i wygodne w użyciu.

Należy pamiętać, że nie każdy termometr w smoczku jest dobry. Wybierając jeden z nich, trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Termometr ten musi być wykonany z bezpiecznych materiałów, odpornych na stłuczenie. Powinien posiadać znak bezpieczeństwa B lub potwierdzenie zgodności z normami Unii Europejskiej, a do tego pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka i Centrum Zdrowia Dziecka. Warto, aby termometr był wyposażony we wrażliwy czujnik temperatury, w celu szybkiego uzyskania wyniku. Mając już tego rodzaju smoczek, trzeba posługiwać się nim zgodnie z instrukcją producenta. Na pewno nie wolno go gotować, wstrząsać smoczkiem. Należy chronić go przed upadkiem i przechowywać w suchym, chłodnym miejscu. Termometru nie można rozkręcać samodzielnie i używać go, gdy jest uszkodzony. Nie powinno się mierzyć temperatury wcześniej niż po 30 minutach po spożyciu posiłku. W przeciwnym razie uzyskany wynik może być zakłamany.

Jaki termometr wybrać dla małego dziecka? Termometr dla niemowlaka.
Jaki termometr wybrać dla małego dziecka? Termometr dla niemowlaka.

Termometr do mierzenia temperatury na czole

Mierzenie temperatury na czole jest dla dziecka wygodne i delikatne. Termometr ten jest jednak przeznaczony dla dzieci, które potrafią, choć chwilę usiedzieć w bezruchu. Mierzy on energię ciepła podczerwonego emitowanego przez skórę nad brwiami. Soczewka znajdująca się w urządzeniu skupia wspomnianą energię, a następnie przelicza na wartość temperatury. Przed przystąpieniem do wykonania pomiaru trzeba oczyścić czoło i odgarnąć włosy.

Termometr musi być ustawiony pomiędzy brwiami. Ważne jest również to, aby osoba, która będzie badana, przebywała w jednym pomieszczeniu przez 30 minut. Ponadto zarówno pacjent, jak i termometr, muszą przebywać w tym samym otoczeniu co najmniej przez 10 minut. Dokładna instrukcja zapewne zostanie dołączona przez producenta, więc przed użyciem urządzenia należy dokładnie się z nią zapoznać.

Który termometr dla dziecka wybrać?

Pytanie wobec tego, który termometr dla dziecka wybrać? Jak widać powyżej, wyróżnia się różne rodzaje termometrów. Z obserwacji wynika, iż to właśnie elektroniczne, bezdotykowe termometry cieszą się największą popularnością. To najczęściej wybierany termometr dla niemowlaka. Może on przecież służyć dla całej rodziny. Ten uchodzi za bezpieczny, higieniczny, szybki w działaniu i przede wszystkim dokładny. Co ciekawe, można nim mierzyć temperaturę także w czasie snu. Wybierając termometr, trzeba zwrócić uwagę na jego dokładność, bezpieczeństwo i funkcje. Nigdy nie należy kierować się samą ceną, która bywa bardzo myląca i często ma się po prostu nijak do jego jakości. Wybór termometru to sprawa mocno indywidualna. Jednak dzięki powyższym informacjom dotyczącym każdego z nich, może okazać się znacznie łatwiejszy. Warto więc wcześniej poznać te urządzenia.

5.00 avg. rating (99% score) - 1 vote