To, czego szukasz dla siebie

Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Kupno fotelika samochodowego wiąże się z koniecznością dokonania pewnych wyborów. Zadanie to byłoby znacznie prostsze, gdyby rodzice rozglądający się za fotelem dla swojego dziecka, dysponowali odpowiednią wiedzą. Postanowiliśmy w związku z tym udzielić kilku wskazówek dotyczących tego, w jaki sposób dokonać wyboru, na co zwrócić uwagę i jaki dla kogo fotelik będzie najlepszy.

Podział fotelików ze względu na wagę

Zacznijmy od tego, jakie w ogóle foteliki są dziś dostępne w sprzedaży. Różnią się nie tylko funkcjami czy wyglądem, ale przede wszystkim przedziałem wagowym, bo inny fotelik należy kupić dla dziecka ważącego 10 kg, a w innym będzie trzeba przewozić dziecko, które jest większe. Tak więc wyróżnia się następujące foteliki samochodowe dla dzieci:

  • Foteliki samochodowe dla niemowlaka w przedziale wagowym 0-13 kg – dla dzieci w wieku 6-12 miesięcy.
  • Foteliki samochodowe dla dzieci w przedziale wagowym 9-18 kg – dla dzieci w wieku 3-5 lat.
  • Foteliki samochodowe dla starszych dzieci w przedziale wagowym 15-36 kg – dla dzieci w wieku 3-12 lat.
  • Foteliki samochodowe uniwersalne dla dzieci w przedziale wagowym 9-36 kg – dla dzieci w wieku 1-12 lat.
Jaki fotelik samochodowy dla dziecka?

Kiedy jest odpowiedni moment na wymianę fotelika?

Dzieci rosną bardzo szybko, a wraz z tym pojawia się potrzeba wymiany fotelika na nowy. Pytanie tylko – w których momentach należy to zrobić? Należy pamiętać o tym, że przy foteliku dla dzieci w przedziale wagowym 0-13 kg przekroczenie nawet 100 g to już jest zdecydowanie za dużo. Fotelik ten należy wymienić na nowy, gdy głowa dziecka wystaje ponad górną jego krawędź, krawędź oparcia. O zmianie fotelika trzeba również pomyśleć, gdy pojawiają się trudności z zapięciem pasów bezpieczeństwa, kiedy wydają się lub wyraźnie są zbyt krótkie i ciasne.

Fotelik samochodowy – który wybrać?

Na co zwrócić uwagę wybierając fotelik samochodowy? Wybierając fotelik dla swojego dziecka, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na posiadane przez dany model atesty. Chodzi tu o atesty ADAC, i-Size oraz ECE44. Poziom bezpieczeństwa jest tu najważniejszy. Dla małych dzieci najlepiej wybierać foteliki przeznaczone do montażu tyłem do kierunku jazdy. Wybierając fotelik, należy koniecznie zwrócić uwagę na jego wielkość, aby był dobrze dopasowany do samochodu i by można było go poprawnie zamontować. Dobrze jest także sprawdzić, czy posiada on funkcję umożliwiającą obracanie fotelika np. na czas zapinania go.

Warto również zorientować się, czy fotelik posiada ochronę boczną, ochronę przed uderzeniami bocznymi – parametr SPS, ASP, SIP, Safe Side. Dużym plusem są wkładki dla niemowlaków. Dzięki odpowiedniemu wykonaniu skutecznie reguluje głębokość fotelika. Dobrze też, aby fotelik miał regulowany zagłówek. To pozwala dopasować go do wzrostu dziecka. Rozglądając się za tego rodzaju fotelem, trzeba również zwrócić uwagę na sposób jego montażu. Najlepsze są te z systemem ISOFIX. Przy montażu pasami samochodowymi należy zrobić to bardzo dokładnie, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo na wymaganym poziomie. I jeszcze jedno – cena. Ta jednak nie ma tu najmniejszego znaczenia.

5.00 avg. rating (99% score) - 1 vote