To, czego szukasz dla siebie

Jaki najlepszy plecak szkolny wybrać?

Modny, wygodny, a… może pojemny? Jaki plecak wybrać do szkoły? Jedno jest pewne – odpowiedni pomieści wszystkie książki, zeszyty i przybory, a przy tym nie obciąży kręgosłupa i nie przyczyni się do wad postawy. Wydaje się, że jedno wyklucza drugie. Czy taki w ogóle istnieje?

Jaki powinien być idealny plecak?

Wybierając plecak szkolny, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Zaliczyć do nich trzeba poniższe.

  1. Wyprofilowany i usztywniony tył – ma to ogromny wpływ na komfort noszenia plecaka. Dzięki takiej konstrukcji ciężar dobrze rozkłada się na kręgosłupie.
  2. Szerokie i zarazem miękkie szelki z regulacją – nie mogą być zbyt cienkie, ponieważ będą wbijały się w ramiona. To doprowadzi do licznych otarć skóry. Regulacja z kolei pozwoli dopasować szelki do wzrostu dziecka.
  3. Przegródki i kieszonki – to rozwiązanie pełni dwie funkcje. Pozwala na praktyczne uporządkowanie i oddzielenie książek, zeszytów, drugiego śniadania i wszystkiego, co na ogół dzieci i młodzież zabierają ze sobą do szkoły. Z drugiej strony umożliwia to rozłożenie ciężaru po całym wnętrzu plecaka.
  4. Wzmocnione i wytrzymałe dno – chroni plecak przed zniekształceniem na skutek dużego obciążenia. Zabezpiecza również samo dno przed przetarciem i przedwczesnym zniszczeniem.
  5. Paski i sprzączki na klatce piersiowej i w talii – zapinanie ich w tych częściach umożliwia rozłożenie ciężaru i sprawia, że plecak zbyt mocno nie ciąży, a także nie przechyla dziecka do tyłu.

A co z pojemnością plecaka?

Pojemność ma znaczenie i określa się ją w litrach. Natomiast nie można tu jednoznacznie wskazać, który plecak, jakiej wielkości, będzie tym odpowiednim. Warto wybrać taki, który bez problemu pomieści książki czy teczki formatu A4.

I na koniec – waga, atesty i certyfikaty oraz wygląd

Plecak powinien być w miarę możliwości lekki, bo od tego będzie zależała jego waga końcowa po spakowaniu. Należy mieć na uwadze, że plecak wraz z zawartością nie powinien ważyć więcej niż 10% wagi samego dziecka. Wybierając plecak, warto sprawdzić, czy posiada atesty i certyfikaty. Dokumenty te potwierdzają ich trwałość i wydawane są na podstawie testów. Dają pewność, że przetestowany plecak jest wart zakupu. Wygląd też ma tu duże znaczenie, ale nie jest najważniejszy. Dlatego wspominamy o nim na końcu.

Dzieci mają pewne oczekiwania względem plecaka, który będzie towarzyszył im przez najbliższe miesiące nauki w szkole. Na szczęście większość plecaków tworzonych z myślą o młodych użytkownikach prezentuje się atrakcyjnie, więc zapewne niejeden im się spodoba. Wybór plecaka nie jest prostą czynnością, gdyż wbrew pozorom wymaga zwrócenia uwagi na wiele ważnych szczegółów. I nie chodzi tu tylko o wygląd czy… cenę. Dużo ważniejsza jest jakość wykonania, funkcjonalność i przede wszystkim, bezpieczeństwo przyszłego użytkownika. Na szczęście dziś wybór plecaków jest ogromny, więc każdy ma szansę znaleźć dla siebie wymarzony. Plecaki dostępne są w wielu sklepach, a w okresie wakacyjnym, asortyment jest jeszcze większy.

5.00 avg. rating (99% score) - 1 vote