To, czego szukasz dla siebie

Nawilżacz powietrza dla dziecka

Sezon grzewczy prędzej czy później staje się problemem nie tylko dla dorosłych, ale również, a może przede wszystkim dla dzieci. Problemy z oddychaniem, drapanie w gardle, kaszel, a do tego przesuszona skóra… Wystarczy chwila nieuwagi, aby doprowadzić dziecko do takiego właśnie stanu. Warto więc coś na to zaradzić. Czy nawilżacz powietrza będzie tu dobrym wyborem? Wyjaśniamy!

Jakie są nawilżacze powietrza?

Wyróżnia się trzy rodzaje nawilżaczy – nawilżacze tradycyjne, parowe, ewaporacyjne oraz ultradźwiękowe.

Nawilżacze tradycyjne to tak zwane zbiorniki, pojemniki, a także specjalne zawieszki na kaloryfer. Ich zalety są następujące: niska cena, dostępność, łatwość w montażu i demontażu. Wadą jest natomiast niska efektywność. 

Działanie nawilżaczy parowych opiera się na wytwarzaniu ciepłej mgiełki. Do zbiornika wlewa się wodę, która jest tam podgrzewana, a następnie mieszana z powietrzem spoza nawilżacza. Jakie zalety ma to urządzenie? Podgrzana woda jest pozbawiona drobnoustrojów. To bezpieczny nawilżacz, który zarazem eliminuje zanieczyszczenia. Minusem tego rodzaju nawilżaczy jest to, że częściowo nagrzewają one powietrze w pomieszczeniach, w których się znajdują. Nie sprawdzą się wobec tego w tych wnętrzach, w których jest cały czas ciepło.

Nawilżacze ewaporacyjne podobnie jak parowe też rozpylają mgiełkę w pomieszczeniu, ale w tym przypadku para ta nie jest już ciepła, lecz przeciwnie, chłodna. Tak więc ich zaletą jest to, że nie ogrzewają powietrza. Urządzenie to można jednocześnie wykorzystać do aromaterapii. Niestety minusem jest ich głośna praca, a także to, że woda nie jest pozbawiona zanieczyszczeń, bo nie ulega podgrzaniu.

Działanie nawilżaczy ultradźwiękowych opiera się na ultradźwiękach, które skutecznie rozbijają cząsteczki wody na mgiełkę. Mgiełka ta może być zarówno chłodna, jak i ciepła. Nawilżacze te są funkcjonalne i uniwersalne zarazem. Są przede wszystkim wydajne. Niektóre modele mają nawet specjalny czujnik kontrolujący poziom nawilżenia powietrza w otoczeniu. Czy mają jakieś minusy? Właściwie jeden – ultradźwięki mają negatywny wpływ na zwierzęta domowe, mogą je denerwować.

Na co zwrócić uwagę wybierając nawilżacz powietrza?

Wybierając nawilżacz powietrza do pokoju dziecka, trzeba zwrócić uwagę na jego parametry, a konkretnie na filtry, wydajność, moc, wielkość zbiornika na wodę oraz funkcje dodatkowe. Przydatne funkcje inhalatora przeznaczonego do pokoju dziecka to jonizacja powietrza, filtracja i oczyszczanie wody, kontrola wilgotności powietrza, aromaterapia i inhalacje.

A… co z ceną?

Cena powinna tu być najmniej ważna. Jeżeli ktoś jest ograniczony cenowo, będzie z pewnością miał mniejszy wybór urządzeń. Jeśli natomiast nie musi liczyć się z każdą przeznaczoną na ten cel złotówką, nie powinien zwracać uwagę na to kryterium wyboru, które ma się nijak do jakości i funkcjonalności urządzenia. Czasem naprawdę dobry nawilżacz można kupić w dobrej cenie, niekiedy zaś za średnio dobry trzeba zapłacić całkiem sporo. Reguły nie ma.

5.00 avg. rating (99% score) - 1 vote