To, czego szukasz dla siebie

Jaką matę edukacyjną wybrać?

Ogrom dostępnych mat edukacyjnych przeznaczonych dla najmłodszych pozwala nam na wybór spełniający nasze preferencje oraz oczekiwania samego malucha. Mimo to stojąc przed wyborem konkretnego modelu, miewamy niemały problem, gdyż nie potrafimy zdecydować się na konkretny. Która mata będzie odpowiednia i czym w ogóle sugerować się przy tym wyborze?

Mata świetną alternatywą dla dywanu, choć ma też wiele innych zalet

Dzieci uwielbiają zabawy na podłodze. Turlają się, leżą, sięgają po zabawki… Na dywanie bywa jednak dość twardo, nawet gdy znajduje się na nim dodatkowy kocyk. Stąd pomysł na matę, która jest miękka, przytulna, miła w dotyku i bezpieczna. Można na niej leżeć godzinami, tym bardziej że posiada ona szereg dodatkowych funkcji. Jeżeli oczywiście mówimy o matach edukacyjnych. Te dodatkowo motywują dziecko do wykonywania różnych czynności, do aktywności fizycznej i umysłowej.

Jaka powinna być mata edukacyjna?

Z myślą o naszym dziecku dość uważnie podchodzimy do tematu wyboru maty edukacyjnej. Czym powinniśmy się kierować i na co zwrócić uwagę?

  1. Wygoda i bezpieczeństwo

Mata powinna być przede wszystkim wygodna i bezpieczna. Nie może być ani za twarda, ani też za miękka. Musi składać się z elementów, które nie stanowią zagrożenia życia dla dziecka. Mata nie może być wyposażona w drobne elementy, które dziecko mogłoby połknąć. Na uwagę zasługują maty z poduszkami, które skutecznie zabezpieczają dziecko. Niektóre wewnątrz posiadają folię, dzięki której mogą bezpiecznie ślizgać się na niewielkiej powierzchni, na powierzchni maty.

  • Im więcej funkcji tym lepiej

Rozglądając się za matą dla dziecka warto sprawdzić, jakie funkcje mogą one pełnić. Jak wiadomo, dzieci rosną bardzo szybko, więc byłoby szkoda inwestować w matę, która za chwilę już będzie zupełnie bezużyteczna. Warto wybrać taką, która umożliwia odczepienie zabawek, aby dziecko mogło z niej korzystać również w przyszłości. Mata powinna być wykonana w taki sposób, aby w pewnym sensie rosła razem z dzieckiem. Najlepszymi są te, do których można przymocować specjalny pałąk na zabawki, wykonany z różnych materiałów. Niektóre maty wyposażone są w specjalne mechanizmy, które pod wpływem dotyku wydobywają z siebie miłe dla ucha dźwięki.

  • Łatwy i wygodny montaż

Szukając maty warto też zwrócić uwagę na łatwość i wygodę montażu. Szkoda byłoby tracić dużo czasu na skomplikowane składanie całej konstrukcji. Chyba że ktoś może pozwolić sobie na jednorazowe złożenie i pozostawienie maty w tej postaci.

  • Odpowiednia kolorystyka

Z uwagi na to, że mata przeznaczona jest dla najmłodszych użytkowników, należy wziąć pod uwagę jej kolorystykę. Idealny wybór dla maluchów to niewątpliwie jaskrawe i mocne odcienie. Choć wcale nie jest powiedziane, że przytłumione i zarazem pastelowe kolory nie będą odpowiednie.

Teraz maty edukacyjne dla najmłodszych można kupić w wielu różnych wariantach, także w różnych cenach. Wybór jest duży, a decyzja należy do każdego z rodziców z osobna. Zawsze jednak najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka i jego zadowolenie.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes