To, czego szukasz dla siebie

Materac dla dziecka. Materac dla noworodka. Który wybrać?

Materac ma wpływ na jakość snu i to, jak czujemy się tuż po wstaniu z łóżka… Ogromne znaczenie ma on w przypadku dzieci. Należy więc mieć na uwadze to, że właściwy materac dla noworodka czy większego dziecka jest dla jego zdrowia znacznie istotniejszy, niż rodzaj pościeli, w jakiej śpi. Jaki wobec tego materac wybrać?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Jaki materac najlepiej wybrać dla dziecka?

Zanim przystąpimy do wyboru materaca dla dziecka, musimy sprawdzić, czy posiada wszelkie atesty i certyfikaty poświadczające bezpieczeństwo nie tylko zastosowanych tworzyw, ale również komponentów, a także jakość powstałego produktu. Certyfikaty te świadczą o tym, że materac został wykonany z bezpiecznych dla zdrowia materiałów. Tak więc tylko takich trzeba szukać.

Czy materac dla dziecka powinien być twardy?

Kolejna sprawa to twardość materaca. Należy pamiętać, że kręgosłup dziecka powinien być podparty równomiernie. Stąd najmłodszym użytkownikom poleca się materace średniotwarde oraz bezstrefowe. Trzeba też mieć na uwadze to, że twardość materaca może zależeć także od gęstości materiału, z jakiego powstał. Tak więc może być cienki, ale jeżeli jego wnętrze będzie odpowiednio zagęszczone, materac ten zapewni zarazem odpowiednie podparcie.

Jakie wypełnienie stosowane jest w materacach?

W materacach stosuje się różne wypełnienie. Najczęściej są  to:

 • pianka,
 • pianka termoelastyczna,
 • sprężyny
 • i lateks.

Maty roślinne wykorzystywane w produkcji to mata kokosowa, gryczana, lniana oraz konopna. Wybór jest duży, a decyzja należy do każdego z osobna.

Rodzaje materacy dla najmłodszych

Wyróżnia się następujące rodzaje materacy:

 • lateksowy,
 • bonellowo-lniany,
 • lateksowo-kokosowy,
 • lniano-konopny,
 • piankowy,
 • sprężynowo-piankowo-kokosowy,
 • piankowo-kokosowy,
 • gryczano-kokosowy,
 • lniano-piankowy.

Są ogólnodostępne w sklepach z asortymentem dla dzieci i nie tylko. W Internecie tym bardziej można je dostać od ręki. Ostatnio bardzo popularne i chętnie kupowane materace to gryczano-kokosowe.

Który materac dla dziecka będzie najlepszy?

Jaki materac dla dziecka do łóżeczka kupić?

Wybierając materac, należy unikać przede wszystkim materaca po innym dziecku. Nie powinno się kupować materaca bez atestów, a pokrowca wykonanego ze słabej jakości bawełny. Nie wolno również stosować pokrowca wodoodpornego, który utrudnia przepływ powietrza.

Wybrany dla dziecka materac musi być dopasowany do rozmiarów łóżeczka. Najczęściej jest to 60 x 120 cm. Materac musi być płaski i to najlepiej bez pikowań, żłobień itd. Powinien być elastyczny i niezbyt twardy, ani też za miękki. Zaleca się, aby był on oddychający i antyalergiczny. Aktualnie wybór takich materacy jest całkiem duży. Producenci oferują coraz lepsze produkty, które od razu zdobywają uznanie wymagających konsumentów. Zachwycają jakością wykonania i zastosowanych materiałów. Na materacu na pewno nie wolno oszczędzać. Kierowanie się ceną może doprowadzić do złego wyboru, a co za tym idzie, do kolejnych problemów w przyszłości. Należy pamiętać, że wyspane dziecko to zdrowe dziecko, które ma jednocześnie dobry humor. A czy nie na tym najbardziej zależy rodzicom? Odpowiedź na to pytanie nasuwa się samoistnie.

5.00 avg. rating (99% score) - 1 vote