To, czego szukasz dla siebie

Jakie szelki do nauki chodzenia wybrać?

Po ukończeniu 6. miesiąca życia dziecko intensywnie przygotowuje się do postawienia pierwszego kroku. Staje się ruchliwsze, siada, raczkuje, aż w końcu wstaje. Rodzice są wówczas bardziej wyczuleni i kontrolują poczynania swojej pociechy. W nauce chodzenia pomocne są specjalne szelki. Jakie szelki wybrać?

Nauka chodzenia dla dzieci – pierwsze kroki

Szelki do nauki chodzenia dziecka
Szelki do nauki chodzenia dziecka

Zazwyczaj dziecko stawia pierwszy krok ok. 12. miesiąca życia. Jest to jednak kwestia indywidualna. Zanim dziecko postawi pierwszy krok, uczy się siadać i raczkować.

Początkowo nauka chodzenia dla dzieci rozpoczyna się od wstawania przy meblach. Dzięki temu maluch zyskuje równowagę i coraz pewniej czuje się na nóżkach. Nie należy zmuszać pociechy do wstawania, ponieważ może to spowodować m.in. skrzywienie nóżek. Jeżeli rodzica cokolwiek niepokoi w kwestii rozwoju jego dziecka, powinien skonsultować to z lekarzem.

Gdy maluch zaczyna śmielej wstawać, warto zakładać mu skarpetki antypoślizgowe. W mieszkaniu nie trzeba zakładać bucików, ponieważ mogą one ograniczyć swobodę niewprawionych dziecięcych ruchów. Dodatkowo sztywne obuwie może utrudnić utrzymanie równowagi.

Szelki do nauki chodzenia – warto czy nie?

Nauka chodzenia może być męcząca nie tylko dla dziecka, ale także dla rodziców. Dość często spotykana jest zgarbiona sylwetka mamy lub taty, którzy asekurują malucha. Szelki do chodzenia to coraz powszechniejsze urządzenie, które ułatwia naukę chodzenia.

Szelki do chodzenia chronią dziecko przed upadkiem. Najczęściej mocowane są w pasie i w kroku malucha. Przedłużeniem jest rączka, która umożliwia rodzicom bezpieczne trzymanie pociechy „w pionie”. Szelki nie krępują ruchów, lecz wspomagają koordynację. Opiekun nie musi się schylać, co zwiększa komfort nauki chodzenia.

Szelki do chodzenia wymuszają prawidłową pozycję ciała malucha podczas nauki stawiania pierwszych kroków. Dziecko ma poczucie bezpieczeństwa i komfortu, a rodzic może mieć je stale pod kontrolą.

Zazwyczaj uchwyt jest regulowany, dzięki czemu konkretny model można dopasować do potrzeb dziecka i jego opiekunów. Gdy maluch będzie już gotowy do chodzenia bez szelek, należy mu to umożliwić, aby nauczył się polegać na swoim instynkcie i odpowiednio dalej się rozwijał.

Jakie szelki do nauki chodzenia kupić?

Jakie szelki do nauki chodzenia?
Jakie szelki do nauki chodzenia?

Szelki do chodzenia to sprzęt, który umożliwia podtrzymanie dziecka podczas stawiania pierwszych kroków. Jakie szelki dla malucha wybrać? Jak sprawić, aby nauka chodzenia dla dzieci była bezpieczna?

  • Dopasowanie. Szelki do chodzenia powinny być dopasowane do dziecka – głównie jego wagi. Warto wybrać model z możliwością regulacji, ponieważ maluch szybko rośnie i zmieniają się jego potrzeby.
  • Wygoda użytkowania. Mowa tu o komforcie użytkowania dziecka i opiekuna. Szelki nie powinny obcierać i uciskać malucha. Pociecha nie powinna również wisieć w powietrzu, ponieważ główną funkcją sprzętu jest asystowanie. Rodzic podczas korzystania z szelek powinien być wyprostowany.
  • Stabilność. Tylko stabilne szelki do chodzenia będą spełniały odpowiednio swoją funkcję. Warto przed zakupem konkretnego modelu zapoznać się z opiniami.
  • Materiał. Powinien być miękki, najlepiej z wyściółką, która zapobiega obtarciom. Zaleca się wybierać modele z wysokiej jakości materiału, aby był odporny na gryzienie i ślinienie się dziecka.

Wybierając szelki do nauki chodzenia, należy także zwrócić uwagę na to, czy posiadają one wszystkie stosowne atesty. Warto zadbać o każdy aspekt, by zapewnić sobie i dziecku bezpieczeństwo oraz komfort korzystania ze sprzętu.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes