To, czego szukasz dla siebie

Jakie sztućce dla dzieci wybrać?

Sztućce dla dzieci są swoistego typu symbolem kolejnego etapu rozwoju malucha. Nauka samodzielnego jedzenia wymaga wprawy. Dlatego też warto rozpocząć ją jak najwcześniej, kupując odpowiednie, dopasowane do wieku „narzędzia”. Jakie sztućce dla dziecka wybrać? Czym się kierować podczas zakupu?

Wybór sztućców dla dziecka – kiedy czas na pierwsze sztućce?

Dziecko rozpoczyna naukę samodzielnego korzystania ze sztućców od łyżeczki. Zazwyczaj rodzice rozszerzają dietę swojej pociechy po 6. miesiącu życia. Wówczas konieczne jest zakupienie łyżeczki, za pomocą której maluch będzie karmiony pierwszymi przecierami i zupkami. Potrzeba jednak czasu i wprawy, aby dziecko było zdolne w pełni samodzielnie jeść posiłki.

Jakie sztućce dla dziecka wybrać?

Naukę samodzielnego jedzenie warto rozpocząć jak najwcześniej. Już kilkumiesięcznym maluchom powinno się wręczać łyżeczkę, która zastąpi jedzenie rączkami. Wybór sztućców dla dziecka to nie lada wyzwanie. Czym zatem się kierować?

Sztućce dla najmłodszych dzieci

Maluchy, które nie ukończyły 2 latek, powinny posługiwać się sztućcami wykonanymi z lekkich, bezpiecznych materiałów. Warto wybrać łyżeczkę i widelec, których krawędzie będą gładkie i zaokrąglone. Rękojeść powinna być natomiast wykonana z miękkiego materiału z warstwą antypoślizgową. Dodatkowo mile widziane są wytłoczenia, które ułatwią trzymanie sztućców w małej rączce.

Sztućce dla dzieci najmłodszych zazwyczaj mają wielkość zbliżoną do wielkości małej łyżeczki do herbaty.

Sztućce dla starszaków

W przypadku starszych maluchów, które opanowały już podstawy posługiwania się sztućcami, można zdecydować się na zmianę plastikowych sztućców na sztućce ze stali nierdzewnej. Nadal powinny być one mniejsze od „dorosłych” modeli, jednak warto zadbać, aby wyposażone były w antypoślizgowy uchwyt. Wygodne sztućce dla dzieci powinny być odpowiednio wyważone – nie mogą przechylać się w dłoni w jedną lub w drugą stronę.

Na co zwrócić uwagę, wybierając sztućce dla dzieci?

Sztućce dla dzieci. Widelec, łyżeczka dla dzieci – które wybrać?

Jakie sztućce dla dziecka wybrać? Warto zwrócić uwagę nie tylko na to, aby były dostosowane do wieku malucha. Ponadto zaleca się uwzględnienie kilku innych czynników, które ułatwią wybór sztućców dla dzieci.

  • Wielkość i waga. Jak już zostało wspomniane, wielkość i waga sztućców powinna być dopasowana do wieku dziecka. Podczas nauki najlepiej zdecydować się na jak najlżejsze modele.
  • Materiał wykonania. Należy wybrać sztućce, które są wykonane z atestowanych materiałów. Mogą to być zarówno tworzywa sztuczne, jak i stal nierdzewna. Materiał musi być odporny na wysoką temperaturę. Plusem jest możliwość mycia w zmywarce.
  • Kształt. Sztućce dla dzieci powinny być dopasowane formą do możliwości i potrzeb maluchów. Łyżka powinna być nieco głębsza, aby zmniejszyć ryzyko rozlewania się rzadkich pokarmów. Ząbki widelca powinny być na końcach zaokrąglone, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy podczas nauki samodzielnego jedzenia.
  • Powierzchnia. Powierzchnia sztućców powinna być gładka, aby zapobiec gromadzeniu się resztek jedzenia w zagłębieniach oraz zapewnić odpowiedni poziom higieny.
  • Wzornictwo. Warto zdecydować się na kolorowe, atrakcyjne wizualnie dla dziecka sztućce. Maluch chętniej będzie z nich korzystał i uczył się samodzielnie jeść.

Wybór sztućców dla dzieci jest ogromny. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby były one bezpieczne dla malca. Ważne są zarówno materiały, z których zestaw został wykonany, jak i sam kształt łyżeczki, widelca oraz nożyka.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes