To, czego szukasz dla siebie

Monitor oddechu dla dziecka

Zdrowy, przywracający siły sen jest bardzo ważny – zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Producenci starają się ułatwić rodzicielstwo współczesnym rodzicom. Projektowanych jest wiele udogodnień, w tym monitory oddechu. Wybór monitora oddechu to jednak nie lada wyzwanie. Czym kierować się, kupując tego typu urządzenie?

Dlaczego monitor oddechy jest tak ważny?

Monitor oddechu to urządzenie, w które inwestuje coraz więcej rodziców. Niemowlę w pierwszych tygodniach życia może przespać nawet 16-18 godzin przez dobę. Nie zawsze rodzice są w stanie czuwać nad swoją pociechą.

Monitor oddechu nazywany jest strażnikiem oddechu malucha. Jego zadaniem jest stałe monitorowanie ruchów oddechowych dziecka. Pomaga w zapobieganiu śmierci łóżeczkowej, a także umożliwia szybką reakcję w przypadku zadławienia się niemowlęcia czy też blokady jego dróg oddechowych.

Urządzenie monitoruje oddech malucha. Jeżeli nie wykryje oddechu, odpowiednio szybko włączy alarm. Stosowanie monitora jest uzasadnione zarówno w przypadku maluchów z dużej grupy ryzyka (np. wcześniaków, dzieci z niską masą urodzeniową), jak i w pełni zdrowych dzieci. Dzięki takiemu urządzeniu rodzice mogą poczuć się pewniej i lepiej się wysypiają.

Rekomendowane jest stosowanie monitora oddechu przez pierwszy rok życia dziecka. Biorąc pod uwagę taki czas funkcjonowania, z pewnością jego cena po rozłożeniu na 365 dni nie będzie dla rodziców wygórowana.

Rodzaje monitorów oddechu dla dziecka

Obecnie powszechnie dostępne są dwa rodzaje monitorów oddechu – z płytkami sensorycznymi pod materac (stacjonarne) oraz zapinane do pieluszki lub ubranka (przenośne). Jaki monitor oddechu wybrać?

Monitor oddechu stacjonarny

Płyty sensoryczne monitora stacjonarnego umieszczane są pod materacykiem. Sygnały przekazywane są do odbiornika, w którym analizowana jest liczba oddechów na minutę. Tego typu urządzenia mogą być zasilane z sieci lub bateriami. Polecanymi modelami są te zasilane bateryjnie – głównie ze względu bezpieczeństwa i mniejszą ilość kabli. Tego typu urządzenia kosztują ok. 300 – 500 złotych.

Monitor oddechu przenośny

Monitory oddechu przenośne przypinane są do ubranka lub pieluszki dziecka. Na takie rozwiązanie z pewnością powinni zdecydować się rodzice, którzy często podróżują, a dziecko nie śpi wyłącznie w swoim łóżeczku.

Niektóre modele dodatkowo wyposażone są w funkcję pobudzania wibracjami. Jeżeli nie wyczują ruchów oddechowych lub będą one słabe, delikatnie pobudzą malucha wibracjami. Gdy to nie wystarczy, uruchomiony zostaje alarm. W zależności od modelu należy liczyć się z ceną 200 – 600 złotych.

Jaki monitor oddechu dla dziecka wybrać?

Jaki monitor oddechu kupić? Czym kierować się podczas wyboru? Oto kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę:

  • Wybór monitora oddechu to przede wszystkim sprawdzenie certyfikatów urządzenia. Każde tego typu urządzenie powinno posiadać certyfikat wyrobu medycznego. To gwarancja tego, że zostało ono przebadane i przetestowane.
  • Fabrycznie nowy – najbezpieczniej jest zdecydować się na zakup nowego monitora oddechu, który posiada dwuletnią gwarancję. Nabywając urządzenie na rynku wtórnym, nie ma się pewności, że był on prawidłowo użytkowany i przechowywany, a tym samym, że jest w pełni sprawny.

Stacjonarny czy mobilny? Tę kwestię należy rozważyć z uwzględnieniem własnych potrzeb. Warto jednak zadbać o to, aby monitor snu był bezpieczny i sprawny. Potwierdzić to mogą niezależni eksperci poprzez nadanie im m.in. Pozytywnej Opinii Instytutu Matki i Dziecka. 

5.00 avg. rating (99% score) - 1 vote