To, czego szukasz dla siebie

Która wyciskarka do soków jest najlepsza?

Wyciskarka do soków to sposób na wprowadzenie zdrowych nawyków do swojego życia. Picie świeżo wyciskanych soków z owoców i warzyw niesie za sobą szereg pozytywów. Jaka wyciskarka jest najlepsza? Na co zwrócić uwagę?

Jaką wyciskarkę do soków wybrać?

Jaka wyciskarka do soków będzie najlepsza? Wśród najczęściej wybieranych modeli dominują wyciskarki wolnoobrotowe. Sprzęt powinien być prosty w obsłudze, a jego rozkładanie, czyszczenie i składanie nie powinno nastręczać trudności. Wyciskarka do soków – na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu?

Jakość wykonania i materiałów

Zazwyczaj chcemy, aby wyciskarka służyła nam przez długi czas. Dlatego też powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów. Elementy, które mają bezpośredni kontakt z żywnością, mogą być zrobione ze stali lub tworzywa sztucznego. W tym drugim przypadku materiał musi być wolny od PBA. Popularnie stosowany jest trytan oraz ULTEM.

Wał ślimakowy powinien być ciężki, aby odpowiednio spełniał swoją funkcję. Istotną rolę odgrywa także sama obudowa. Metalowa obudowa jest wytrzymalsza, wygląda estetyczniej, jednak może nieco podwyższyć wagę urządzenia.

Moc wyciskarki do soków

Ważną kwestią jest sama moc wyciskarki do soków. To ona decyduje o tym, czy możliwe będzie wyciśnięcie soku z twardych warzyw i owoców. Im wyższa moc, tym urządzenie może przez dłuższy czas pracować w trybie ciągłym bez obaw o przegrzanie. Za minimalną wartość uważa się 150 W, natomiast optymalną – 200 W.

Prędkość obrotów

Istotnym parametrem jest ilość obrotów na minutę. W przypadku wyciskarek wolnoobrotowych obowiązuje zasada: im mniej obrotów, tym lepiej. Parametr ten może wynosić od 16 do 120 obrotów na minutę. Zazwyczaj jest to jednak 40-50. Samą wydajność wyciskarki do soków można ocenić dopiero po wykonaniu napoju. Im konsystencja pozostałych wiórów mniej wilgotna, tym wydajność sprzętu większa.

Głośność urządzenia

Głośność wyciskarki do soków nie powinna przekraczać 60 dB. Coraz częściej można spotkać się z modelami generującymi hałas ok. 40 dB. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie rozmów podczas pracy urządzenia.

Wielkość i pojemność poszczególnych elementów

Aby wyciskanie soków było komfortowe, warto zwrócić uwagę na to, jaki otwór wejściowy ma wyciskarka do soków. Wsad powinien mieć średnicę (lub szerokość) ok. 4-8 cm. Czasami można spotkać się z modelami, które umożliwiają umieszczenie wewnątrz całego owocu (np. jabłka). Z pewnością przyśpieszy to pracę i sprawdzi się w przypadku konieczności przygotowania większej ilości soku.

Istotna jest również pojemność naczynia na sok. Najczęściej wynosi ona ok. 0,5-2 l. Im więcej osób będzie korzystało z urządzenia, tym naczynie to powinno być pojemniejsze.

Funkcje dodatkowe wyciskarki do soków

Niektóre modele wyciskarek wyposażone są w dodatkowe funkcje. Najczęściej spotykane to:

  • bieg wsteczny – sprawdzi się, gdy kawałek warzywa lub owocu zaklinuje się w środku – wyeliminuje konieczność ręcznego rozkręcania sprzętu,
  • blokada kapania,
  • mycie wstępne,
  • dodatkowe sita, wały oraz końcówki przeznaczone do konkretnych warzyw i owoców.

Jaka wyciskarka do soków – cena

Ceny wyciskarek do soków są bardzo zróżnicowane. Podstawowe modele można kupić za kilkaset złotych. Rozbudowane sprzęty to natomiast wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Do codziennego użytkowania w domu sprawdzi się model za ok. 300 – 1000 złotych. Nie warto kupować najtańszych wyciskarek do soków, ponieważ mogą one być wykonane z niższej jakości materiałów oraz mieć niewystarczające parametry.

5.00 avg. rating (99% score) - 1 vote